Online Eğitim Kurumu Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir? - Eba Koleji

Online eğitim kurumu seçerken öğrenciler ve veliler için birbirinden önemli konular olduğunu ifade etmek gerekir. Öğrencilerin normal eğitimden uzaklaşarak online derslere odaklanması eğitim kalitesini çok da etkilememiş olsa da online dersleri öğrencilere ulaştıran eğitim kurumlarının kalite bağlamında oldukça değerli olduğunu vurgulamak gerekir. Bu durumda hem öğrenci hem de velilerin nelere dikkat etmeleri gerektiğini iyi bir şekilde saptamaları gerekir.

Online dersler geçmişte de varlığını sürdürmüş eğitim seçeneği olsa da son dönemde çok daha yaygın bir şekilde kullanılmaları, belli başlı konularda seçiciliği ön plana çıkarmıştır. Siz de bir veli ya da öğrenci olarak online kurs ve dersler alacaksanız seçeceğiniz eğitim kurumunda şu özelliklerin varlığını mutlaka dikkate almalısınız.

Ders Takibi

Geleneksel eğitim sisteminde öğrenciler ve öğretmenler iç içe bulunurken öğretmenlerin ders işleyişi ve öğrencilerin durumu hakkında daha geniş bir bilgiye sahip oldukları ifade edilebilir. Daha farklı bir şekilde ifade etmek gerekirse öğrencinin gelişimini yakından gözlemleyebilen öğretmenler bu sayede ders süreçlerine farklı bir şekilde yön verebilmekteydiler. Ancak online dersler ile bu durumun bir nebze geri planda kalması ile pek çok öğretmenin derslerden sonra öğrenciyle olan iletişimde kopukluk yaşamasına neden olmuştur. Bu noktada da öğrenci ve ders takibi konusunda eksiklikler yaşanmıştır.

Eba Koleji, bu konudaki eksikliğin farkında bir bakış açısı ile ders takibini en etkili araçlarla gerçekleştirirken öğrenci gelişimini an be an takip eder. Bu sayede öğrencinin alması gereken derslerin neler olduğu ve hangi konulara daha çok odaklanılması gerektiği üzerinde durulabilmektedir. Siz de online dersler için bir eğitim kurumu seçerken bu bakış açısını benimsemiş bir seçim yapmalı ve eğitim gibi çok önemli bir konuyu şansa bırakmamalısınız.

Ders Tekrarı

Ders tekrarı, en az dersin doğru ve kaliteli bir şekilde işlenmesi kadar önemli bir konudur. Öğrencilerin günlük bir şekilde ders işlemesinin yanında işlenen dersleri düzenli tekrar etmeleri gerekir. Ancak ders tekrarı için gerekli olan en önemli unsur doğru kaynaklar ve öğretmen yönlendirmesidir. Aksi takdirde derslerden kaçma eğiliminde olan öğrencilerin ev ortamında kendiliğinden ders tekrarına yönelmesi çok da söz konusu olmayacaktır.

Online eğitim konusunda bir eğitim merkezi seçerken ders tekrarı için doğru kaynakları sunan ve öğrenciyi tekrara yönelik harekete geçirecek uygulamalar benimseyen bir seçim yapmalısınız. Bu sayede hem öğrencinin daha başarılı olması sağlanırken hem de alınan eğitimin verimi yükselir. İster ilkokul veya ortaokul seviyesinde olsun ister lise düzeyinde öğrencinin başarısı için bu detaya oldukça önem vermelisiniz.

 Eğitim Koçluğu

 İlkokul, ortaokul ve lise seviyesindeki öğrenciler genellikle akıllı telefonlar kullanımı, sosyal medyada zaman öldürme, bilgisayar oyunları oynama, arkadaşlarla vakit geçirme ve TV izleme gibi alışkanlıklara sahiptir. Ders konusunda çok istekli olmayan bu yaşlardaki çocukların derslere ısındırılması oldukça mühimdir. Özellikle okuldan ve öğretmenden uzak kalan öğrencilerin online eğitime karşı mesafeli davranması derslere olan ilgiyi daha da sekteye uğratabilir. Bu noktada eğitim veren kurumun çabası ve öğretmenlerin ders esnasında öğrencileri motive edecek çalışmaları önem kazanır.

Eğitim koçluğu öğrencileri sadece gelecek planları yapmaya iten bir kavram değildir. Eğitime ısındırma ve online derslerin yarattığı zorlukları atlatma gibi alternatifleri de bulunan bu koçluk sayesinde öğrencilerin problemlerini çözmesi oldukça kolaylaşır. Tabii, burada gerekli olan en önemli konu online derslerin alınacağı eğitim kurumunun bu konudaki desteğidir. Seçim yaparken online eğitim kurumunun öğrencilere yaklaşımı ve eğitim koçluğu noktasındaki başarısına dikkat edilmelidir. Bu sayede öğrencilerin başarısı kesin olacaktır.

Alanında Uzman Branş Öğretmenleri

Online derslerin hem öğrenciler hem de eğitim kurumları açısından büyük avantajları olduğu bir gerçektir. Ancak veliler açısından bir eğitim kurumu seçerken karşı karşıya kalınan soru işaretlerinin oldukça fazla olduğunu ifade etmek gerekir. Bu soru işaretlerinden bir tanesi de öğrencilerin ders alacakları eğitim kurumunun öğretmen kadrosu ile ilgilidir.

Online derslerin branş öğretmenlerinden alınması oldukça önemlidir. Derse hakimiyeti yüksek ve konuyu tereddütsüz bir şekilde karşı tarafa aktarabilen öğretmenler öğrenci üzerinde çok ciddi bir etki bırakır. Derse daha çok odaklanan ve öğretmene saygı duymaya başlayan öğrenciler için branş öğretmenlerinin çok daha iyi öğretmenler olduğu düşüncesi hakimdir. Öğrenciler tarafından durum böyleyken derslerden alınan verimin de daha yüksek olduğu şüphesizdir.

Eğitim kurumu kadrosunu incelerken branş öğretmenlerini iyi bir şekilde değerlendirin ve ders sırasında kaliteli bir ortamın tesis edilmesi adına öğretmenlerinin kariyerinin de önemli olduğunu aklınızda bulundurun. Pek çok öğrenci ve veli tarafından göz ardı edilen bu konu aslında eğitim kurumu seçerken mutlaka dikkate alınması gereken seçenekler arasında yer alıyor.

Uzun Süreli Deneyim

Deneyim, hemen her hizmet alanında olduğu gibi online dersler söz konusu olduğunda da gündeme gelen konulardan bir tanesidir. Bu nedenle online ders alınacak bir eğitim kurumu seçerken hem kurumun hem de eğitmen kadrosunun tecrübesi dikkate alınmalıdır. Online eğitim konusunda uzmanlaşmış olması eğitim kurumunun seçilmesinde önemli bir etken olurken özellikle derslerle ilgili deneyimin yüksek seviyelerde olması zorunluluktur denebilir.