Online Eğitim Ortamı Nasıl Hazırlanır

10 Adımda Online Eğitim Ortamı Nasıl Hazırlanır

Pandemi sebebiyle Dünya olarak yaşadığımız sıkıntı eğitim hayatını ciddi düzeyde etkilemekle birlikte akla ilk gelen sorulardan birinci sıraya yerleşen online eğitim nasıl olmalıdır sorusu oldu. Teknoloji ve internet problemi yaşamayan ülkeler internet üzerinden online eğitime başladı. Ülkemizde de aynı şekilde online eğitim internet üzerinden canlı bağlantı ile sağlandı. Öğrenciler internet üzerinden öğretmenleri ile sınıf ortamı oluşturularak başlanan eğitimde ebeveynlere de büyük oranda yeni sorumluluklar eklendi. Biz eğitimciler olarak ebeveynler için bir makale hazırladık. Bu makalede online eğitim sürecinde öğrencinin evde en uygun koşullarda eğitimden tam verim almasını sağlayacak püf noktaları derledik.

EBEVEYNLER EVDE ÇOCUĞUN KONSANTRESİNİ BOZMAMAK İÇİN NE GİBİ YÖNTEMLER UYGULAYABİLİR?

Eğitime pandemiden dolayı bir müddet ara verildiği bu dönemde, uygulanan online eğitimden tam verim alınabilmesi adına ebeveynlere birçok yükümlülük düşüyor. Peki bu yükümlülükler nelerdir?

Online eğitime öncelikle aile yani ev ortamından başlamalıyız. Online eğitime ev ortamında başlamalı ve öğrencimize düzenli ve yalın bir ortam sunmalıyız. Ders çalışılan ortamın ışık ve oksijeni bol olmalıdır. Rahat ortam uyku getirir. Online ders esnasında konsantresini bozacak her şeyi ortadan kaldırmalı ve tüm dikkatini öğretmenine ve derse vermesini sağlamalıyız. Böylece öğrenci kendini evde değil sınıf ortamında hissedecektir.

Evimizi okul, odamızı sınıf olarak düşünmeliyiz. Evimizi okul, odamızı sınıf gibi görmeli ve ciddiye alarak online derse başlamalıyız. Eğer öğrenci kendi konfor alanında kalır ve derse adapte olamazsa sınıf ortamındaki ciddiyet sağlanmadığı için dersi öğrenemez ve gelecekte eksik kalacağı konuları toparlamakta zorlanacaktır. Ebeveynlere bu konuda birçok görev düşmektedir. Öğrenci okulda nasıl zil çalınca sınıfa gidiyor ve kendini derse hazırlıyorsa aynı sistem evin içinde de kurulmalıdır. Bu konuda çocuğu uyarıcı bir etmen bulunmadığından dolayı evde bulunan ebeveyn aynı öğretmen özverisiyle çocuğu derse hazır hale getirmeli ve dikkatini toparlamasını sağlamalıdır.

1: Odamızı oldukça sade, düzenli ve temiz tutmalıyız.

Özellikle çocuğun dikkatini dağıtacak eşyaları odadan çıkarmalı odanın temiz, sade ve düzenli olmasına özen göstermeliyiz. Böylece öğrenci derse başladığında dikkat dağınıklığı yaşamayacak ve kendini sınıfta gibi hissedecektir. Çocuğun odası ders çalışma ortamına uygun hale getirilmesi başarı oranının artması açısından çok önemlidir. Bu ortamlarda dikkat edilmesi gereken hususlar, dekorasyon, renk ve sadeliktir. Çalışma ortamı kişiye özel tasarlansa da çocuk için en gerekli alan masa alanıdır. Bulunduğu ortamda kendisini rahat ve özgür hissedebildiği alanda öğrencinin dersten verim alma oranı artar. İdeal ders çalışma ortamının sağlanması için fazla renge sahip eşyalar odadan çıkarılmalı, masa düzenli olmalı ve masanın üstünde sadece ders için araç gereçler bulunmalıdır. Çünkü dikkat dağınıklığı olan bir çocuğun ders esnasında gördüğü bir nesneye kapılıp gitmesi dersi dinlemesine engel olacaktır.

2: Veli olarak ders saatlerinde evdeki öğretmen rolünü üstlenmeliyiz.

Ebeveyn olarak çocuğun ders saatinde öğretmen rolünü üstlenmeli ve onun konsantre olmasını sağlamalıyız. Çocuk aile evinde konfor alanındayken sınıfta eğitim görme edasıyla derse daha rahat katılmak isteyebilir. Bu duruma mutlak suretle engel olmalıyız. Eğer öğrenci bir kez evin rahatlığına alışırsa bir daha hep o şekilde davranmak isteyecek ve eğitimden alacağı verim azalacaktır. Evde bulunan ebeveyni aynı öğretmeni gibi görmeli ve derse hazırlanmalıdır. Çocukla ilgilenen ebeveyn, çocuğu bunaltmadan ve emir vermeden onun anlayacağı dilden iletişim kurmalıdır. Bu şekilde bir yol çizilmezse çocuk derslere katılmak istemeyecek ve zorla katılacaktır. Nasıl bir sınıfı öğretmen anne şefkati ile idare ediyor ve öğrenciye gereken eğitimi onu zorlamadan veriyorsa aynı şekilde aile de bu samimiyet ile resmiyet arasındaki dengeyi kurmalıdır. Eğer bu denge baştan kurulursa öğrenci aynı okula gelir gibi konfor alanında düzenli bir eğitim hayatına başlamış olacaktır.

3: Ders programına ve saatlerine uymalıyız.

Çocuğunuzun ders saatlerine ve ders programına uyum sağlamasını mutlak suretle dikkat etmeli ve önem vermeliyiz. Nasıl okullarda ders zili çaldığında öğrenci sınıfa gidiyor ve kendini derse hazırlıyorsa aynı uygulama evde de olmalı. Derse başlamadan 15 dakika önce derste kullanacağı araç gereçleri hazırlamalı (bilgisayar, tablet, defter, kitap, kalem vb.) zamanında katılım sağlanmalı ve online ders için öğretmenimizi beklemeliyiz. Her çocuğun mutlaka aklından geçen “bugün derse katılmasam” düşüncesi vardır. Öğrenciye bu rahatlığı vermemeliyiz. Okula gitmek zorunlu ise online eğitime de her gün katılmak zorunludur. Öğrencinin gününü verilen ders programına göre düzenlemeli ve eğitimden geri kalmamasını sağlamalıyız. 

Eba Koleji İlkokuk 2 ve 3. Sınıf Ders Takvimi

4: Derste kullanılacak araç gereçleri (bilgisayar, tablet, defter, kitap vb.) online derslerimizden en az 15 dakika önce hazırlamalı, derslere zamanında katılım sağlamalıyız.

Dikkat edilmesi gereken unsurlardan biri de çocuğun derslere tam zamanında ve eksiksiz katılım sağlamasıdır. Öğretmen canlı yayına katılmadan 15 dakika önce öğrenci eğitim esnasında kullanacak tüm araç ve gereçleri (bilgisayar, tablet, defter, kitap, kalem vb. eşyalar) hazırlamalı ve ders saatini beklemelidir. Masa düzenli olmalı ve dikkat dağıtacak hiçbir unsur bulunmamalıdır. Özellikle bu dönemde eğitimin online olması ile birlikte artan dikkat dağınıklığının önüne geçmek için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız.

5: Dikkatimizi dağıtacak araç gereçleri masamızdan uzaklaştırmalıyız.

Online ders sırasında çocuğun dikkati dağılmaması açısından masada eğitim araçları dışında bir şey bırakılmamalıdır. Masa düzeninin kalabalık olması ile öğrencinin dikkati çabuk dağılacak ve öğretmeninin anlattıklarını kaçıracaktır. Bu esnada öğrenci, öğretmenin ağzından çıkacak her kelimeye pür dikkat kesilmeli ve not almalıdır. Masa, evin en iyi doğal ışık alan bölümüne koyulmalı ve üzerinde sadece öğrencinin kullanacağı ders araç gereçlerinden başka bir şey bulunmamalıdır. 

6: Ders anında evimizde sessizliği sağlamalı; radyo, televizyon, süpürge vb. gürültülü araç gereçleri çalıştırmamalıyız.

Öğrencinin ders esnasında verimi en yüksek düzeyde alması için ders anında evin sessiz olması gerekmektedir. Online eğitim esnasında evdeki sessizlik sayesinde öğrenci kendisini sınıfta gibi hissetmesi sağlanmalıdır. Çocukla ilgilenen ebeveyn bu duruma özellikle dikkat etmeli, ders saatlerinde ses çıkacak ev işlerinden uzak durmaları gerekmektedir. Bu sessizliğin sağlanması için televizyon, süpürge, çamaşır ve bulaşık makinesi, radyo vb. gürültü çıkaran tüm araç ve gereçleri çalıştırmamalıyız.

7: Derste iken su haricinde bir şeyler yiyip içmemeliyiz.

Ebeveynler çocuklarına yemek konusunda asla kıyamazlar. Özellikle Pandemi döneminde bağışıklığı sağlamlaştırmak adına vitaminli, lifli, proteinli gıdaları sürekli olarak çocuğa yedirme gayreti gösterirler. Bu durum ders saatlerinde geçerli olmamalıdır. Derste iken su haricinde bir şeyler yiyip içmemeliyiz. Şayet öğrencinin bu rahatlığa alışması eğitim açısından iyi olmayacak ve kendini derse tam olarak veremeyecektir. Ayrıca ders esnasında atıştırmalık yemek hem öğretmene hem de sınıf arkadaşlarına saygılı yaklaşımdan uzak bir davranış olacaktır. Normal zamanda derste bir şey yiyip içmek yasak olduğu gibi aynı özveriyi online eğitimde de yapmalıyız. Yeni normal dediğimiz düzeni hayatımıza adapte etmeye çalışırken eski yaşantımız ile uyguladığımız bazı kuralların devam etmesi eğitimci öğrenci arasındaki ilişkiyi zedelemeyecek tam tersine güçlendirecektir.

8: Uzanarak ders çalışmamalı, masa başında dik oturmalıyız.

Öğrencinin uzanarak oturmasını engellemeli masa başında dik pozisyonda oturmasını sağlamalıyız. Özellikle ebeveynler buna pür dikkat kesilmelidir. Aksi takdirde öğrenci zaman geçtikçe rahatlamaya ve sıkılmaya başlayabilir. Bu problemi minimumda tutmak adına çocuğu dik oturma konusunda uyarmalıyız.

9: Dersin sonuna kadar yerimizden kalkmamalı, ihtiyaçlarımızı ders aralarında gidermeliyiz. 

Normal şartlarda okullarda üç zil vardır. Öğrenci derse giriş zili, öğretmen derse giriş zili ve teneffüs zili. O sistem şuan online eğitimde de devam etmektedir. Öğrenciye verilen ders programında ders süresi ve derse giriş çıkış saatleri yazmaktadır. Öğrenci bu noktada ders saatine uyum sağlamalı ve teneffüs dışında ihtiyaç molası vermemelidir.

10: Öğrencilerimizi ders anında dikkatlerini dağıtmadan uzaktan takip etmeliyiz.

Öğrencimizi ders esnasında dikkat bozukluğu yaşayıp yaşamadığını uzaktan takip ederek dersi bölmeyecek şekilde gözlem yapmalıyız. Özellikle bu dönemde dikkat bozukluğu yaşayan çocuğun başarılı olabilmesi adına ebeveynlerin çocuğu kontrol ettiğini hissettirmeden ipleri elinde tutmalıdır.

Bu makalede saydığımız maddeler ile ebeveynler görev ve sorumlulukların bilincinde olup çocuğunun aynı okul kalitesinde eğitim almaya devam etmesi için öğretmen ile aynı özveride ve aynı rolü paylaşarak destek olmalıdır. 

Biz Eba Koleji olarak online eğitimlerimizde canlı derslerle sürekli ders takibi yapıp, haftalık velilere performans raporu gönderiyoruz. Eba Kolejinin size ve çocuğunuza nasıl yardımcı olacağını keşfetmek için hemen online eğitim paketlerimizi inceleyin