LGS Sınavına Nasıl Hazırlanmalı?

İyi bir lise, kaliteli bir geleceğini temelini atar.

Öğrencilerin tam ergenlik çağında olacakları bu dönemde nitelikli bir okul ve deneyimli, uzman öğretmenlerle bir arada olması kişilik gelişimi, geleceğini iyi bir şekilde planlama, doğru meslek seçimi gibi birçok konuda çok önemlidir.

2017-2018 eğitim ve öğretim yılında TEOG kaldırılarak LGS getirildi. Daha önce yapılan sınavlarda sistem ve isim değişse de içerik çok değişmiyordu. LGS yeniliklerle birlikte geldi. TEOG sınavlarına tüm öğrencilerin girmesi zorunlu olduğu için seçme sınavı olarak görülmüyordu ve sınav soruları daha kolaydı. LGS’de ise öğrencilerin sınava girme yükümlülüğü olmamakla birlikte sadece nitelikli liselere(fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje okulları) öğrenci seçilir. Amaç herkesin sınavla ile bir liseye yerleşmesini sağlamak değil, sıkı ders çalışan ve her anlamda kendini kaliteli okullara yerleşmek için hazırlayan öğrencilerin seçilmesidir.

LGS Sınavına Nasıl Hazırlanmalı?

LGS’ye iyi bir şekilde hazırlanmanın yolu disiplinli ve sistemli çalışmaktır. Sadece ders çalışmak ve test çözmek bu sınavı kazanmaya yetmez. Günlük çalışma planı, düzenli soru çözme ve kitap okuma alışkanlığı kazanmamış öğrencilerin LGS’de başarılı olup iyi bir liseye yerleşmeleri mümkün değildir. LGS’ye hazırlık süreci; özveri, mücadele, hedef odaklı çalışma, devamlılık ve en önemlisi emek ister. Bu süreçte sadece öğrencilere değil ailelere ve okula da büyük sorumluluklar düşer. Okul ve aile işbirliği içinde öğrenciyi doğru bir şekilde yönlendirip takip ederek, öğrencinin pes etme psikolojisine girmesine engel olmalıdır. Çünkü sınav zamanı yaklaştıkça stres, kaygı ve başaramama korkusu artar ve öğrenci bu duygu durumları ile baş edemeyebilir.

LGS hazırlık için iki nokta çok önemlidir. Birinci nokta öncelikle olması gereken konuların mantığını kavramaktır. Amaç konuları ezberlemek değil konularının mantığının zihinlere yerleştirilmesi olmalıdır. Bunun sebebi ise o konu ile ilgili her çeşit soruya hazır olmaktır. LGS’de soru içerikleri her zaman değişkenlik gösterir ve sorulara farklı bakış açılarıyla bakmak gerekir. Çünkü sınav soruları eskisi gibi sadece bilgiye dayalı değil aynı zamanda yorumlama, analiz etme ve konu hâkimiyeti gerektirir. Bunlara sahip olan bir öğrenci, soru hangi yönden gelirse o soruyu rahatlıkla çözer. İkinci önemli nokta ise tekrar yapmaktır. Birçok öğrenci tekrar yapmaktan hoşlanmasa da o gün içerisinde işlenilen dersin 15 dakikalık tekrarının yapılması beynin öğrenme işlevini tam anlamıyla gerçekleştirmesini sağlayacaktır. Tekrar yapılmadığı zaman bilgiler geçici hafızadan kalıcı hafızaya geçemeyecek ve o bilgi zaman içerisinde unutulacaktır. Konu çalışıp, tekrar yapıldıktan sonra çözülen testlerde başarı oranının arttığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

LGS’de çıkacak soru içerikleri;

  • Okuduğunu anlama ve yorumlama
  • Problem çözümü
  • Sonuç çıkarma
  • Analiz yapma ve eleştirel düşünme
  • Bilimsel sorular ve öğrencilerin becerilerini ölçecek sorular şeklindedir.

MEB’in böyle bir sistem getirme amacı ise ezbere dayalı öğrenmenin ötesine geçerek öğrencilerin kalıcı öğrenmeler sağlamasıdır. Bu nedenle öğrenciden okuduğu metni anlamasını ve algılamasını, yorumlamasını ve sonuç çıkarmasını istiyor. Ezber yapıp sınavda başarı sağlamak bu noktada imkânsıza yakın oluyor. Hangi sistem olursa olsun başarı istiyorsak azimli bir şekilde çalışmalıyız. Fakat her zaman sadece ders çalışmak yeterli olmaz. Bir metni anlama ve algılama, derinlemesine analiz edip yorumlama gibi bazı özellikler sadece ders çalışıp test çözmekle elde edilmez.

Peki bu durumda ne yapılmalı?

  • Bol bol kitap, dergi veya ilginizi çeken herhangi bir konuda metin, makale okumalı,
  • Farklı kaynaklardan konu çalışıp test çözülmeli,
  • Konuyu anlamadığınız takdirde eğitmenlerinize soru sorun ve zihninizde süzgeçten geçirerek kendi dilinizle not almalı,
  • Konu çalışırken değişik yöntemler deneyerek beyninizi farklı şekilde çalıştırmayı öğrenmeli,
  • Genel kültürünüzü geliştirecek konular ile ilgili her gün bir şeyler okumalısınız.

LGS de adım adım başarı yakalamak istiyorsanız LGS’de Başarı için 9 Adım yazımızı okuyun.