9 Adımda LGS Sınavında Başarıyı Yakalayın

1 - Ders çalışma ortamınızı düzenli tutun ve odaklanmanızı engelleyecek olan tüm kalabalık unsurlardan uzak durun. Gereksiz olan her şey dikkat dağınıklığı yaratacak ve konsantrasyonunuzu bozacaktır.

Ders çalışmaya başladığınız zaman tüm ilginizi konunun üstüne vermeniz gerekir. Telefonunuzu, bilgisayarınızı vb. ders dışı araç-gereçleri yanınızda bulundurmayın. O sırada gelen bir mesaj bile farkında olmadan saatlerinizi çalabilir. Unutmayın, zaman bu dünyanın en değerli mücevheridir.

2- Sosyal medyada vakit öldürmeyin. Pandemi sürecinde sosyal medya kullanımı, oyun oynama ve televizyon izleme saatleri oldukça artış gösterdi. Teknolojik aletlerin kullanımına sınır konulmalı, zaman doğru kullanılmalıdır.

3 - Tüm derslere birden yüklenmeyin, programlı çalışın. Eksiğiniz olan dersleri ve konuları belirleyip hedef odaklı çalışma sağlayın. Sürekli sayısal veya sözel derslere yüklenmeyin. Bir sözel bir sayısal şeklinde çalışma sağlayarak beyninizin farklı yönlerini çalıştırın. Bu şekilde farkında olmadan aktif dinlenme sağlayacaksınız.

4- Zorlandığınız bir ders veya konu varsa ondan kaçmayın, aksine üzerine gidin, mücadele edin. Çünkü öğrenemeyeceğiniz hiçbir ders yoktur, daha az çalışma ve daha az ilgi gösterme vardır. Biz inanıyoruz ki özverili bir şekilde o dersi çalışırsanız kısa sürede zorlandığınız ders korkulu rüyanız olmaktan çıkacak ve sizin için kolay hale gelecektir.

5 -Hata yapmaktan korkmayın, özellikle soru çözerken mutlaka çözdüğünüz soruları kontrol edin, açıklamalı ve işlemli soru çözmeye özen gösterin. Yanlışlarınızı doğru cevaba bakmadan mutlaka tekrar çözün. Yapamadığınız soruları öğretmeninize sorup çözümünü öğrenin ve hatta sorduğunuz soruyu daha rahat anlayabilmek için aynı konudan farklı kaynaklardan yararlanarak sorular çözün. Birkaç farklı şeklini gördüğünüz sorular ile daha rahat mantığını kavramış olacaksınız.

6 - Planlı ve programlı çalışın. Her gün hangi dersi, hangi konuyu ve kaç saat çalışacağınızı programlayın. Düzenli çalışma alışkanlığı edinin, bu alışkanlığı bütün yıl aynı düzeyde devam ettirmeyin, her zaman arttırarak çalışın. . Bazen ders çalışmaya başladığımızda canımız istemez ve motivasyonumuz düşük olduğu için çalışsak da verim alamayız. Ama yine de bu durumun sizi negatif yönde etkilemesine izin vermeyin. Biraz çıkın hava alın, müzik dinleyin veya neyden keyif alıyorsanız vaktinizin ufak bir bölümünü ona ayırıp enerjinizi yükselttikten sonra dersin başına geçin. Siz de göreceksiniz ki motive olmuş bir çalışma sağlayacaksınız.

7 -Önceki yıllarda LGS’de çıkmış soruları, MEB tarafından yayınlanan örnek soruları ve ders kaynaklarındaki soruları çözmeye çalışın. Çünkü sınavlarda bu sorulara benzer sorularla karşılaşacaksınız. Hazırlıklı olmakta fayda var.

8- Ders çalışmanın da teknikleri vardır. Eğer bir ders için 1 saat çalışma sağladıysanız mutlaka 10 dakika mola verin ve bu mola zamanında ders ile alakalı bir şey düşünmeyerek beyninizi dinlendirin. Ders çalışma sürelerini yavaş yavaş arttırın. Bir anda kendinize yüklenip uzun saatler çalışmalar sağlarsanız o ders size zor ve sıkıcı gelebilir. Öğrenmeden keyif alarak çalışma sağlayın.

9 - Sağlıklı ve dengeli beslenin, düzenli kahvaltı yapmaya özen gösterin. Vücudumuzun özellikle beynimizin çalışırken enerjiye ihtiyacı olduğunu unutmayın. Abur cubur tüketiminden uzak durmaya çalışın.

Biz biliyoruz ki sıkı çalışma ile açılmayacak kilit yoktur. Her zaman bilginin gücüne güvenin. Hayallerinizi gerçekleştirip bir gün istediğiniz o noktada olmak istiyorsanız tek yapmanız gereken bu süreçleri iyi değerlendirmek ve verimli kullanmaktır. Zaman gelecek zorlanacaksınız, çıkış noktası bulamayacaksınız ama korkularınızın üstüne gittiğinizde bir gün mutlaka aydınlığa ulaşacaksınız. Kariyer dolu bir hayat, mutlu hissettiğiniz bir işte çalışmak istiyorsanız hayallerinizi gerçekleştirmek için bu basamakları uygulamanız gerekiyor. Biz size inanıyor ve güveniyoruz. Yapabileceklerinizden çok daha fazlasını yapacağınızı da biliyoruz. Yeter ki sizde kendinize inanın ve başarmanın ne kadar güzel bir his olduğunun farkına varın.